A DEGU
2005.01.31. 18:03
Amit eddig nem tudtál a deguról.
Kíváncsi, emberszerető A degu alaptermészete a kíváncsiság, minden érdekli a környezetében. Könnyen kézhez szoktatható, nem harapós fajta, persze vigyázni kell, mert azért mindent megkóstol, hisz alapeleme a rágcsálás.
Fajta Latin neve Octodon degus, ami annyit tesz, hogy 8-as fogazata van. A csalitpatkány-félék családjába tartozik, rokona a patkánynak, az egérnek, de a mókusnak is. Vadas-barna színe van és farka végét mutatós pamacs díszíti.
A kifejlett állatok hossza farokkal együtt 25-30 cm, amiből a farok 12,5-13 cm-es. Fülük kör alakú viszonylag nagy, 2,4-3,4 cm. Súlyuk 170-300 gramm között mozog. Testhőmérsékletük 37,9 Celsius fok. Kromoszómáik száma 58.
Eredeti környezete A mi üregi nyulainkhoz hasonlóan a dél-amerikai degu családok is tekervényes föld alatti járatokban élnek, 1200 méterig az Andok fákkal bokorral borított lejtőin, Chilében. Innen is a nevűk Chilei mókusok. Az egyes családok külön-külön élnek. A "főnök" egy mindenki számára jól látható dombot épít magának a főbejárat közelében. Napközben is tevékenykednek. Az őrök, akik a lyukak szájánál posztolnak füttyentenek, ha veszélyt szimatolnak vagy észrevesznek valami gyanúsat. Erre valamennyi odakint lévő állat az üregekben keres menedéket. Ennek ellenére a deguknak sok ellenségük van különösen a ragadozó madarak, amelyek a levegőből támadnak rájuk. Éppen ezért soha ne bukkanjuk fel a ketrecüknél váratlanul felülről, mert nagy lesz ám az ijedelem, kiabálás, szaladgálás és rejtőzködés.
Hogyan került ide? Európába állatkísérletek miatt kerültek az első deguk, úgy az 50-es években. A deguk szervezete ugyanis nem képes lebontani a cukrot, így cukorbeteg kísérletekhez használták fel őket. Később aztán valahogyan házi kedvenc lett belőle, de azt nem tudni pontosan, hogyan is.
Életkor A deguk átlag életkora fogságban 5 év, de találkoztak már 15 évessel is. A természetben általában 1 évig élnek. Metszőfoguk folyamatosan nő, ezért állandó koptatásukra van szükség. A fogak akkor egészségesek, ha a színük sárga. A fehér fog valamilyen betegségre utal. Erre mindig figyeljünk!
A degu társas lény Első és legfontosabb szabály a degu tartásánál, hogy a degu társas lény, ezért soha ne tartsunk egyedül degut, mert depressziós lesz.
Legjobb egy alomból való és azonos neműek együtt tartása. Az azonos nem azért fontos, mert így nem lesz három havonta egy rakás kis degunk.
Ha régi degunk mellé új degut veszünk, össze kell szoktatni őket, különben összeverekednek egymással. Ezt úgy tehetjük meg, hogy külön ketrecben egymás mellé tesszük az állatokat. A külön tartást legalább egy hétig alkalmazzuk. Ha azt látjuk, hogy a deguk rendszeresen beszélgetnek már egymással, akkor összeengedhetjük őket. Ezt alkalmazzuk pároztatás előtt is, mivel nem biztos az, hogy a két ellenkező nemű degu is azonnal elfogadja egymást.
Vemhesség Deguk vemhességi ideje körülbelül 90 nap. Alomszám 4-6 között. A kicsiket 4-5 hét múlva elválaszthatjuk a szülőktől, mert hat hetes korukban ivarérettek lesznek és ez nem kívánatos hatalmi harchoz vezethet közöttük.
Tartásuk A deguk imádnak mozogni. Kizárólag fémből készült ketrecet vegyünk, melynek minimális mérete 80 cm (hossz) x 40 cm (szélesség) x 70 cm (magasság).
A ketrecet tegyük olyan helyre, ahol nincs kitéve huzatnak, melegnek, folyamatos erős napsütésnek, illetve sötétségnek! A levegőhőmérséklet 18-25 Celsius fok között legyen.
Alomként szalmát és faforgácsot használjunk. Készíthetünk nekik lakóodút, lakójáratokat, ahova elbújhatnak. Fontos, hogy legyen homokuk, mert ez a deguk fürdővize.
Étrend A deguk vegetáriánusok, tehát fő étrendjük növényekből tevődik össze. A természetben gumókkal, szénával, lucernával, rovarokkal táplálkoznak. Megoszlanak a vélemények, hogy mit is adjunk nekik enni, inni. A deguk etetésénél nagyon oda kell figyelni, hogy ne adjunk magas cukortartalmú, szénhidráttartalmú ételeket! Ketrecükben mindig legyen friss széna, magkeverék.
Amit soha ne adjunk a deguknak: Cukor, méz, csoki, nyalánkságok, mazsola, bódító, toxikus illóolajokat tartalmazó növények, nyers fű, mert felfúvódhatnak tőle. A friss füvet mindig először szárítsuk meg!
Lehetőleg minden növényt alaposan mossunk le, mielőtt odaadjuk nekik! Állott, avas, penészes magvakat, növényeket mindig szedjük ki a lakóhelyükről. Mindig csak annyi ételt adjunk amennyit megesznek. Etetési idő naponta kétszer, lehetőleg reggel és este. A víz fogyasztásukról is változóak a vélemények, saját tapasztalatom szerint jól megvannak anélkül is, ha elég lédús ételt kapnak.
Vedlés A degu évente kétszer vedlik (tavasszal és ősszel), ha ez gyakoribb akkor mindenképpen valamilyen betegségre utal.
Betegségek Az egészséges degu hibátlan szőrzettel, fénylő szemekkel, állandó aktivitással rendelkezik. Jó étvággyal fogyaszt el mindent, amit beteszünk neki. Figyelni kell arra, hogy kalciumhiányra hajlamosak, ezért rendszeresen adott kalciumtablettával előzhetünk meg. Túlzott zsír fogyasztástól májproblémák alakulhatnak ki náluk.
|