ETETÉS
Gasparin Balázs 2005.02.09. 14:54
A vadászgörény kizárólag húsevő állat. Két rokona, a nyest és a nyuszt nagyobb mennyiségben fogyaszt bogyókat, gyümölcsöt is, a vadászgörény viszont nem. Mivel a vadászgörény bélrendszere nagyon rövid, nagyon gyorsan áthalad rajta a táplálék (3-4 óra), emiatt képtelen megemészteni a növényi eredetű tápanyagokat, pl. növényi eredetű fehérjéket. A természetben kisemlősöket, kisebb madarakat, fiókákat, halakat, rovarokat, csigákat, férgeket esznek. Elvétve fogyasztanak lehullott gyümölcsöket és bogyókat.
A vadászgörény soha ne éhezzen 2-3 óránál tovább. A felnőtt vadászgörényt 1-2 alkalommal etessük naponta, kölyök ill. vemhes nőstényeknél ennél gyakoribb, akár napi 6-szori etetés is indokolt lehet. Figyeljünk rá, hogy mindig legyen előtte elegendő táplálék - ha más nem, legalább némi száraz ropogtatnivaló.
Változatosan kell etetni őket. Etessük őket egész kiskoruktól kezdve minél változatosabban, így felnőtt korukban sem lesznek válogatósak. A vadászgörények könnyen táplálékfüggővé válnak, és ezzel egyoldalú táplálásra kényszerítik a gazdit. Az egyhangú táplálás a szervezet vitamin és ásványianyag egyensúlyának felborulását eredményezheti, amelynek következménye az elhízás, az anorexia, a vese- vagy májkárosodás, illetve egyéb betegségek. Ha ez a függőség már kialakult a görényben, türelemmel, lassan és fokozatosan, de átszoktathatókaz új ízekre.
Még nincs vadászgörényeken végzett, gondosan kikísérletezett tápanyagszükségleti kimutatás, így csak hozzávetőleges értékeket mondhatunk. Sok fehérjére van szükségük (30-40%, kölyköknél 35-40%), sok zsírra (9-28%, optimális értéke a 18-20%), minél kevesebb rostanyagra (1.5% alatt). A vadászgörényeknek nincs szükségük szénhidrátra, amennyiben megfelelő mennyiségű fehérjét kapnak.
A szénhidrát átalakításának folyamata miatt a magas szénhidrát tartalmú ételek rendszeres fogyasztása következtében az inzulint termelő sejtek megnagyobbodhatnak, inzulin túltermelést okozhatnak, ami a cukorbetegséghez hasonló betegséghez vezethet (insulinoma) - ez a probléma Amerikában igencsak általános, hazai felmérések a témában még nincsenek. A növényi eredetű tápanyagokat azok szénhidrát tartalma, illetve a nehéz emészthetőség miatt kerüljük. Ezek adása bélirritációt és vesekövet is okozhat.
Egyes források 80% hús, 20% köret táplálást ajánlanak. Nem létezik összehasonlító elemzés az egyes étrendek között, én a fenti feltételezések miatt ajánlom a hús alapú étrendet, így csak ezt írom le. Fontos ugyanakkor, hogy nem jó bármilyen hús. Nem tarthatjuk az állatot "csak nyesedéken", vagy "csak csirkefejen", a prédaállat minden testrészét kell etetni.
Ha tápot (konzerv vagy száraztáp) kívánunk adni neki, csak jó minőségűt (Pl. Hills, Iams, Acana) adjunk. A kutyatápok, és egyes macskatápok nem megfelelőek! Macskatápok közül is ajánlott a kölyökmacskák részére gyártott tápokat adni, mivel ezek közelebb állnak a vadászgörény tápanyagszükségletéhez! Figyeljünk a változatos táplálásra és ne etessük a vadászgörényt kizárólag konzerveken. Én csak akkor adok ilyesmit a görényeimnek, ha pl. utazás miatt feltétlenül muszáj.
Házikoszt etetése nem ajánlott egyrészt só és fűszertartalma miatt (a só nagyobb mennyiségben mérgező a számukra) másrészt mert túl-, vagy alultápláltsághoz vezethet (elhízás, anorexia) és aminosav ill. ásványianyag hiányt okozhat.
Ne adjunk görényünknek sok nyers halat, tojásfehérjét pedig egyáltalán ne.
Zöldséget, gyümölcsöt csak jutalomfalatként ajánlom adni. Ezeket csak a héj és magok eltávolítása után adjuk a vadászgörénynek, mivel ezek bélelzáródást okozhatnak. A citrusféléket (narancs, ananász, grape-fruit, stb) kerüljük, mivel gyomorfekélyt okozhatnak.
Inni vizet adjunk neki. Különösen száraztáp adása esetén figyeljünk rá, hogy mindig legyen a vadászgörény előtt megfelelő mennyiségű innivaló.
A napi táplálékfelvétel száraztáp esetén 40-60 gramm, lédús táplálék esetén 100-200 gramm, a táp energiatartalmától függően. A napi folyadékfelvétel körülbelül a szárazanyagfelvétel kétszerese, száraztápon tartott görényeknél elérheti a 100 ml-t is.
A táplálékhoz vitaminkiegészítőket adhatunk. A legegyszerűbb megoldás valamilyen macska vitamintabletta, mint pl. a Lavet multivitamin tabletta macskák részére, vagy a Gimpet vitamintabletták. Ezeket adhatjuk magukban (egyes görények szivesen eszik) vagy porrá törve az ételbe keverve. Léteznek kifejezetten görények részére gyártott vitaminok, mint pl. a FerreTone (bár kevés helyen beszerezhető), valamint komplexebb energiabombák, mint pl. a Calo-Pet, vagy a FerretVite. Vitamintablettákból naponta fél tablettát célszerű adni nekik , Calo-petből pedig borsószemnyit. Mindig tartsuk szem előtt, hogy a görény mennyivel kisebb, mint azok a macskák, akiknek eredetileg kitalálták ezeket a vitaminokat.
Ajánlott táplálékok a változatos étkezéshez
Szárnyasok: Csirke, kacsa, liba, pulyka, fácán - nyersen, párolva, főzve, vagy sütve (fűszerek és zsír nélkül). Érdemes apró darabokra vágni (kb. 2x2 cm)
Emlősök: Nyúl, bárány, marha - párolva, főzve, vagy sütve (fűszerek és zsír nélkül). Nyersen ne adjuk.
Egyéb: Hal, szöcske, egyéb rovarok.
Élőállat: Egér (fiatal, "pattogós"), fiatal patkány, naposcsibe.
Kiegészítők: Calo-pet paszta, FerreTone, FerretVite, Lavet macska multivitamin tabletták, Gimpet macska vitamintabletták.
|